Gennemsigtigt logo

KLAR TIL GIGAHURTIGT BREDBÅND?

Skrevet onsdag d. 20. september 2017

Antenneforeningen Aarhus og Stofa er lige nu i gang med en stor opgradering af kabelnettet til giganet. Det foregår hen over den resterende del af 2017 og i de første måneder af 2018.

Hvad betyder det for foreningens medlemmer:

-  Mere stabilt tv-signal
-  Indstråling, udfald og pixeleringer minimeres
-  Færre driftsforstyrrelser

Hvilke nye muligheder giver det foreningens medlemmer:

-  Bredbånd med op til 1.000 Mbit
-  Lynhurtig upload og download
-  Tv-billedkvalitet i ultra HD og 4K
-  Ubegrænset streaming for alle i husstanden samtidig
-  Onlinespil i høj opløsning og virkelighedstro grafik

Hvornår afbrydes dit signal? Tilmeld dig driftsinfo og få direkte besked
Når kabelnettet opgraderes i dit område, vil du på dagen opleve afbrydelser af tv, bredbånd og telefoni. Vil du vide, hvilken dag dit signal afbrydes, kan du tilmelde dig Stofas driftsinfo her  - så får du direkte besked nogle dage inden afbrydelsen.       

Er du klar til at høre radio digitalt?
I forbindelse med opgraderingen af kabelnettet er det nødvendigt at slukke for det FM-signal, der i dag sendes via antennestikket i væggen. Dette sker tirsdag, 3. oktober i år.

Det betyder, at du derefter kan høre radio digitalt via en DAB+ radio, computerens netradio, dit tv, Stofa SmartTv-boksen eller via en radio-app på din smartphone eller tablet. Frem til udgangen af 2017 kan du desuden hente en stueantenne i vores Medlemsbutik i H. H. Seedorffs Stræde 3 - 5 i Aarhus C.

Du skal søge dine kanaler ind
Når kabelnettet er blevet opgraderet, skal du søge dine tv-kanaler ind igen, med mindre du har en Stofa SmartTv-boks, der selv klarer den opgave. Det kan du gøre efter kl. 19.00 den dag, opgraderingen finder sted i dit område. Har du brug for hjælp til kanalsøgningen, er der en guide her

Har du en fast IP-adresse?
Har du en fast IP-adresse hos os, skal du opdatere den og hente en ny i forbindelse med opgraderingen. Det kan du gøre efter kl. 19.00 den dag, opgraderingen finder sted i dit område. Har du brug for hjælp til at hente en ny IP-adresse, er der en guide her

                 Vil du vide mere om opgraderingen?
                  Læs mere her

                 Få besked når vi arbejder i dit område?
                  Tilmeld dig driftsinfo her

 
Bestyrelsen
Antenneforeningen Aarhus

Tilbage

x

På antenneforeningen-aarhus.dk bruger vi cookies

Som de fleste hjemmesider bruger Antenneforeningens sider også cookies. Cookies er helt uskadelige - de fortæller os blot, hvordan du bruger vores hjemmeside. Det er medvirkende til at vi kan give dig den bedste oplevelse af vores side. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies.

Vi har opdateret vores persondatapolitik.
Læs mere HER

Læs mere om vores brug af cookies